Město, ve kterém byl 28. června 1914 spáchán atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este, je v některých prospektech označováno za malý Istanbul. Zřejmě proto, že obrazu Sarajeva dominuje množství mešit, je zde také islámská universita a na ulicích můžete potkat ženy zahalené stejně jako v silně muslimských zemích. Dříve narození muslimští muži popíjejí kávu, diskutují a stále kouří a kouří. V samém centru města není mnoho restaurací, které by nabízely točené pivo, o vepřovém mase na jídelníčku můžete jen snít. Výjimky však existují a kdo hledá, ten si své najde. Zřejmě i proto, že Sarajevo by si rádo zachovalo pověst multikulturního a multietnického města. Přijeďte a posuďte sami.
Sarajevo - Zajímavosti, památky
|
Gazi Husrev-begova mešita |
Sarajevo je bohaté na množství památek. Převažují památky muslimské, tedy mešity. Největší z nich je Gazi Husrev-begova mešita, jedna z nejimpozantnějších sakrálních staveb osmanské architektury na Balkáně z přelomu let 1530 a 1531. Latinský most (Latinska čuprija) je také jednou z nejvýznamnějších sarajevských památek, pochází z období kolem roku 1540 a je zobrazen ve znaku a na vlajce města. V roce 1914 byl na tomto mostě srbským nacionalistou Gavrilo Principem spáchán atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, jehož důsledkem bylo rozpoutání první světové války.
V samém centru Sarajeva můžete navštívit katolický kostel, pravoslavný chrám i židovské muzeum. Přesvědčíte se tak, že se ve městě střídaly různé kultury i náboženství, a že byla i období, kdy rozmanité světonázory dokázaly žít a existovat společně vedle sebe.
Návštěvník Sarajeva by se měl projít po pěší zóně Ferhadija. Touto ulicí se prochází Sarajevané v davech, které se valí od Baščaršiji, čtvrti s typickými obchůdky a řemeslnými dílnami, k Ali-pašově mešitě a zpět. Baščaršijské náměstí se sebiljem (kašnou) patří k nejznámějším místům Sarajeva.
K dalším významným památkám města patří Národní divadlo, Sarajevská knihovna a Starý a Nový židovský chrám.
Centrem města protéká řeka Miljacka, která se svými mosty a okolními mešitami vytváří jeden z charakteristických obrazů města. Směrem na jih od města pramení řeka Bosna. Pramen řeky (Vrelo Bosne) patří k významným přírodním památkám sarajevského okolí.
|
Pravoslavná katedrála |
Při zmínce o Sarajevu není možné opomenout utrpení obyvatel města v letech válečného konfliktu 1992 až 1995. Smutné následky války jsou patrné nejen v etnickém rozdělení města na část muslimsko-chorvatskou a srbskou, ale i v nedokončené likvidaci minových polí kolem frontové linie. Turistům se proto nedoporučuje toulat se v kopcích v okolí města. Odminovávací práce v Bosně a Hercegovině probíhají velmi zvolna a při současném tempu lze předpokládat, že ještě nějakou dekádu potrvají. V Sarajevu stále působí mezinárodní organizace dohlížející na dodržování Daytonských mírových dohod a asistující zemi v její konsolidaci. Jsou jimi EUFOR, OSCE, NAT (NATO Advisory Team), OHR (Office of the High Representative) a další. Po válce začali v městě získávat převahu přívrženci islámu a přibližně 87 % všech Sarajevanů jsou v současnosti muslimští Bosňáci.
Dopravu v Sarajevu zajišťují tramvaje a trolejbusy vyrobené v České republice. Některé tramvaje byly městu věnovány českou vládou jako pomoc válkou postiženému městu.
|
Most přes řeku Miljacku |
S vědomím potenciálních ohrožení vlastní bezpečnosti, kterým byste se vystavovali v případě nezodpovědného pohybu ve volné krajině, tedy mimo označené cesty, lze všem návštěvníkům Sarajeva doporučit blízké hory. Nejvyšší z nich jsou Treskavica s 2 088 metry nad mořem a Jahorina s nadmořskou výškou těsně nad 2 000 metrů. Autem se na Jahorinu z centra města dostanete za 45 minut. Další jsou Bjelašnica a Igman. Horská sportoviště z dob XIV. zimní olympiády byla během války silně poškozena nebo prostě zchátrala časem. Město začalo investovat do jejich rekonstrukce, protože se znovu ucházelo o pořádání zimních olympijských her a chtělo tak navázat na zdařilé hry konané v roce 1984. Kandidatura pro rok 2010 byla však neúspěšná, pro rok 2014 ji Bosna a Hercegovina nakonec odvolala sama.
Pobyt v Sarajevu může rozšířit i vaše kulinářské obzory. Určitě navštivte jedno z bister nebo restaurací zvaných čevabdžinica. Čevapi (čevabčiči) jsou místním tradičním jídlem. Vyhlášená je čevabdžinica Tarik Hadžič. Můžete si také pochutnat na sušeném hovězím nebo kozím mase, kterému se nesprávně říká místní pršut, správně pak "suho meso". Některé další místní bosenské speciality vyžadují opatrnost, neboť naším žaludkům moc nesvědčí. Při pivovaru Sarajevska pivara byla před několika lety otevřena restaurace a pivnice ve starorakouském stylu, která nabízí několik druhů piva a velký výběr jídel jak místní, tak i evropské kuchyně. Ceny jídel se pohybují v přepočtu od 5 EUR a za velké točené pivo zaplatíte přibližně 3 EUR. V srbské části Sarajeva nabízejí restaurace vepřové maso v různých úpravách a více alkoholických nápojů než v muslimské části města. Srbská kuchyně není příliš odlišná od kuchyně chorvatské.
Sarajevo - Doprava
|
Fontána Sebilj |
Sarajevo International Airport (SJJ) má jeden terminál a jednu vzletovou a přistávací dráhu. Patří tedy k těm menším evropským letištím. Před letištěm se dá za poplatek parkovat, ale parkoviště není příliš prostorné a občas je před letištěm velká fronta. Ze sarajevského vzdušného přístavu se dostanete do centra města nejlépe taxíkem. Cena se pohybuje kolem 30 BAM (1 BAM je něco přes 13 korun). Vybavenost letiště je spíše průměrná, ale přesto dostačující. Nevýhodu představují časté podzimní mlhy nebo zimní sněhové kalamity. V těchto případech pasažéři přistávají buď v Mostaru, Splitu nebo Záhřebu, výjimečně v Banja Luce. Letecké společnosti pak zajistí autobusovou dopravu do Sarajeva. Z Mostaru trvá přeprava dvě hodiny, z Banja Luky čtyři hodiny a ze Záhřebu nebo Splitu kolem pěti hodin. Při cestě letadlem z Prahy do Sarajeva musíte počítat s přestupem. ČSA sice v roce 2005 zavedly přímé lety, avšak z důvodu ekonomické ztrátovosti je společnost zrušila již o dva roky později.
Autem se dá z Prahy do Sarajeva dorazit za 13 hodin. Nicméně, část cesty po území Bosny a Hercegoviny je pro řidiče dost náročná a vyčerpávající. Silnice nejsou stavěny na rychlou jízdu a pokud se dostanete za kamion, pak se cesta značně protáhne. Připravte se také na bosenské piráty silnic! Předjíždějí v místech, kde to lze očekávat jen od sebevraha. Úmrtnost na silnicích v Bosně a Hercegovině je jedna z nejvyšších v Evropě i na světě. Proto je rozumné nic nepodcenit, cestu do Sarajeva z důvodu potřebného odpočinku naplánovat na dva dny a přespat v Chorvatsku nebo Slovinsku.
Sarajevo - Ubytování
|
Budova Akademie výtvarných umění v noci |
V Sarajevu se nabídka možností ubytování stále rozšiřuje. Nejznámější a nejluxusnější je hotel Holiday Inn. Cena za dvoulůžkový pokoj se pohybuje od 300 EUR. Z tohoto hotelu do samého centra starého města dojdete volnou chůzí za půl hodiny. To ale jen v případě, že se budete chtít projít. U hosta hotelu Holiday Inn se spíše předpokládá, že si vezme taxíka, kterých před hotelem vždy číhá pěkná řada. Pokud si vyberete hotel v samém centru města, musíte počítat s tím, že vás ráno vzbudí volání mezuínů, kteří svolávají věřící do mešit k modlitbám. Tohoto probuzení se nemusíte obávat v srbské části Sarajeva, kde mimoto bývá i levnější ubytování. Do starého města je to odtud ale trochu z ruky. Nejlevnější ubytování v Sarajevu seženete v levných ubytovnách nebo i v soukromí. Informační a turistické agentury vám rády pomohou. V soukromí zaplatíte za noc bez snídaně od 15 EUR na osobu, cena závisí na vzdálenosti od centra města.